Akcesoria dla sportowcówPorady

Przegląd pulsometrów – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zaczynasz przygodę ze sportem i chcesz wyposażyć się we wszystko, co ułatwi Ci trening? A może masz już duże doświadczenie, ale chcesz wrzucić swoje treningi na wyższy poziom? Może szukasz zegarka do biegania? Bez względu na to, co Tobą kieruje, nie rzucaj się na pierwszy lepszy pulsometr. Na rynku dostępne są zarówno bardzo tanie, jak i kosmicznie drogie modele, a ponieważ wybór pulsometru to wybór na lata, warto się nad nim chwilę zastanowić.

Jak działa pulsometr?

Pod pojęciem pulsometru mieści się urządzenie do służące kontroli pracy serca w czasie rzeczywistym. Dzięki niemu możliwa jest analiza zmian tętna, co w przypadku treningu przekłada się na możliwość jego dostosowania do wydolności organizmu. Urządzenie to działa w sposób zbliżony do aparatów EKG. Odczyt opiera się na pomiarze liczby fal ciśnieniowych krwi, które przechodzą przez naczynia krwionośne w czasie minuty. Im większe obciążenie organizmu w czasie treningu, tym wyższy puls.

Dla kogo pulsometr?

Dobrze dobrany i właściwie używany pulsometr będzie doskonałym uzupełnieniem treningowego wyposażenia dla każdego, zarówno początkującego, jak i zaawansowanego sportowca. Sprawdzi się zarówno w przypadku lżejszych dyscyplin, jak i sportu wyczynowego. Szczególnie przydatny będzie u osób, które borykają się z chorobami serca i układu krwionośnego, jak również u tych, którym zależy na zrzuceniu zbędnych kilogramów. Pulsometr pozwoli na dostosowane intensywności treningu do takiego poziomu, który nie będzie stanowić zbyt wielkiego obciążenia dla organizmu, ale równocześnie pomagać będzie w spalaniu kalorii.

Rodzaje pulsometrów

W sklepach dostępnych jest wiele modeli pulsometrów, które dzielą się na trzy podstawowe grupy: klasyczne, jednoczęściowe oraz rowerowe. Pulsometry klasyczne składają się z dwóch części – opaski z czujnikiem, którą zakłada się na klatkę piersiową, oraz odbiornika, który najczęściej przyjmuje formę zegarka. To bardzo dokładne urządzenia, często wyposażone w wiele dodatkowych funkcji. Pulsometry jednoczęściowe posiadają formę zegarka i mierzą puls na wysokości nadgarstka. Ze względu na brak paska zakładanego pod ubranie na klatkę piersiową są bardzo wygodne i dają możliwość szybkiego pomiaru tętna w każdej sytuacji. Osiągane przez nie wyniki pomiarów są mniej dokładne, wciąż jednak przydatne przy lżejszych aktywnościach. Ostatni rodzaj to pulsometry dla rowerzystów, na które składają się dwie części – jedną zakłada się na ciało, druga jest mocowana na kierownicy. Tego rodzaju urządzenie mierzy nie tylko tętno, ale również przebyty dystans.

Funkcje i kompatybilność z aplikacjami

To, jaki rodzaj pulsometru będzie najlepszy dla Ciebie, zależne jest od wielu czynników: co zamierzasz trenować, czy będziesz to robić rekreacyjnie, zawodowo czy może wyczynowo? Liczy się również to, ile środków chcesz przeznaczyć na pulsometr. Najprostsze, ale co za tym idzie najmniej zaawansowane modele kupisz już za kilkadziesiąt złotych. Mocno rozwinięte modele to koszt kilku stówek, uparci znajdą nawet wersje za kilka tysięcy, jednak nie będą one szczególnie wyróżniać się funkcjonalnością – uwagę może natomiast przyciągać ich design czy wytrzymałość.

Funkcją, na którą należy zwrócić uwagę podczas zakupu, a która jest absolutną podstawą, jest pomiar tętna maksymalnego HRmax. Warto wybierać takie produkty, które nie tylko pokażą aktualny pomiar, ale dadzą również znać (wibrując lub dzwoniąc), gdy będziesz ćwiczyć zbyt słabo lub zbyt mocno. Poza tym przydaje się również licznik spalanych kalorii, a także kroków pokonanych przez minutę. Sportowcy cenią sobie również wyposażenie pulsometru w stoper, czytelny wyświetlacz, jego wodoodporność. Dla osób, które lubią szczegółowo kontrolować swoje postępy, polecamy pulsometry wyposażone w GPS oraz łączące się z komputerem lub smartfonem. Takie rozwiązanie daje możliwość lepszego planowania treningów.

Dla osób jeżdżących na rowerze najlepszym wyborem będzie opaska na ciało oraz odbiornik z wyświetlaczem, który montowany jest na kierownicy. Biegaczom czy chodziarzom polecamy pulsometry z opaską, ale odbiornikiem danych w formie zegarka. Wybór w przypadku innych dyscyplin nie jest już taki oczywisty – musisz zdecydować się na taki pulsometr, który nie będzie przeszkadzać Ci w ruchu. W razie problemów porozmawiaj ze sprzedawcą, na pewno pomoże!

Podobne wpisy
PoradyTrening i fitness

Jak szybko i efektywnie poprawić swoją wydolność?

Już na początku treningu czujesz zmęczenie? Chcesz cieszyć się dużą wytrzymałością i…
zobacz więcej
Porady

Zdrowa kolacja w menu sportowca – obalamy mity!

Ostatni posiłek dnia – koniecznie zdrowy, koniecznie lekki i koniecznie… najpóźniej o 18. Czy…
zobacz więcej
PoradyTrening i fitness

Joga dla początkujących – podpowiadamy jak zacząć!

Joga to system filozofii indyjskiej polegający na połączeniu treningu ciała i dyscypliny…
zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.