Akcesoria dla sportowców

Maty do jogi

Dawno temu w Indiach nikt nie słyszał o gumowych matach do jogi. Ćwiczono na matach wykonanych z trawy i przykrytych płóciennych materiałem, na skórach zwierzęcych czy po prostu na dywanikach. Dziś producenci prześcigają się w dostarczaniu komfortowych akcesoriów do ćwiczenia jogi. Możemy wybierać spośród popularnych mat PCV albo zdecydować się na któreś z bardziej ekologicznych rozwiązań: matę z TPE lub naturalnego kauczuku. Wszystko zależy od naszych preferencji i tego, w jakich okolicznościach będziemy z takiej maty korzystać.

Jaką matę wybrać?

Najbardziej oczywistym wyborem wydaje się mata PCV, która przez lata cieszyła się największą popularnością ze względu na swoją niską cenę i dużą dostępność. To mata o średniej trwałości i antypoślizgowości, charakteryzuje się jednak łatwością w czyszczeniu – można ją nawet prać w pralce. Bardziej ekologicznym rozwiązaniem będzie mata TPE. Jest wykonana z tworzywa przyjaznego dla środowiska – nadaje się do recyklingu, ponadto cechuje ją wysoka trwałość i dobra antypoślizgowość. Ten rodzaj mat można prać wyłącznie ręcznie. Najdroższym, ale też najbardziej ekologicznym wyborem będzie mata z kauczuku. Jej charakterystyczne cechy to wysoka przyczepność, duża wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Jest najcięższa ze wszystkich mat, ale można też wybrać mniej popularną wersję superlekką, która ma tylko 1,5 mm grubości. Mata z kauczuku to najczęstszy wybór zaawansowanych joginów.

Komfort ćwiczenia

Szukając odpowiedniej maty do jogi dla siebie, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Zastanówmy się, gdzie będziemy ćwiczyć i jak będziemy się z matą przemieszczać. Jeżeli mamy zamiar korzystać z jednej maty w domu i w studiu, być może warto zdecydować się na cienką, lecz bardzo lekką i łatwą do złożenia matę z kauczuku. Jeśli zależy nam na dużej wygodzie gwarantowanej grubością maty, a w dodatku będziemy z niej korzystać w domu, możemy zainwestować w grubą kauczukową matę. To spory wydatek, ale komfort użytkowania jest wysoki, a taka mata będzie nam służyć naprawdę długo. Możemy także wybrać kompromis – matę średniej grubości. Jej trwałość, ciężar i wygoda powinny być optymalne. Pomyślmy, jak intensywnie chcemy ćwiczyć. Jeżeli lubimy się porządnie spocić, postawmy na matę o wysokiej antypoślizgowości. Zastanówmy się też, czy będziemy mieli czas i cierpliwość czyścić matę – nie każdą można prać w pralce, a o dobrą matę trzeba dbać. Weźmy pod uwagę swoje potrzeby, a z całą pewnością dokonamy słusznego wyboru. I pamiętajmy – to narzędzie do ćwiczeń starcza na długi czas, dlatego warto zainwestować w porządną matę do jogi, którą polubimy i która będzie odpowiadać naszym potrzebom.

Podobne wpisy
Akcesoria dla sportowcówPorady

Zegarek do biegania – jak wybrać najlepszy?

Kiedyś wydawał się fanaberią, dziś wielu sportowców nie potrafi się bez niego obejść.
zobacz więcej
Akcesoria dla sportowców

Piłki do ćwiczeń dla sportowców

Przyrząd wielozadaniowy Wielu osobom duża gumowa piłka do ćwiczeń kojarzy się z gimnastyką…
zobacz więcej
Akcesoria dla sportowców

Pasy dla biegaczy

Mogłoby się wydawać, że do biegania nie potrzeba niczego prócz przewiewnego sportowego stroju i…
zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.