Trening i fitness

Jumping fitness czyli ćwiczenia na trampolinie

Od pewnego czasu kluby fitness i siłownie przeżywają prawdziwy renesans. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak istotną  kwestią jest regularna aktywność fizyczna. Dbanie nie tylko o rozwój ducha, ale i ciała zapewni nam równowagę i pozwoli cieszyć się świetną formą na długie lata. Widok dorosłych, którym podbiegnięcie na przystanek do autobusu, czy wejście po schodach na drugie piętro sprawia taką zadyszkę jakby przebiegli maraton, powinien być dobrą motywacją dla nas, by już dzisiaj zastanowić się nad sobą i tym, czy w przyszłości chcemy podzielić ich los. Jeśli jednak takie i podobne scenariusze nie wydają nam się specjalnie kuszące, musimy już zawczasu zadbać o rozwój fizyczny i własną kondycję, by cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem na dłużej. Profesjonalne kluby sportowe nieustannie poszerzają swoją ofertę zajęć, by wpasować się w najnowsze sportowe trendy i wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów. Dla spragnionych nowości i wszystkich tych, którym siłownia nie jawi się jako atrakcyjne miejsce, ciekawą alternatywą będą ćwiczenia na trampolinie.

 

Dobra zabawa i trening w jednym

 

Z pewnością nie raz widzieliśmy ustawione przy domach trampoliny. To świetna zabawa dla najmłodszych, którzy przez długie godziny potrafią wykonywać na niej niezliczone akrobacje i gimnastyczne kombinacje. Niejeden dorosły obserwując bawiące się na trampolinie dzieci, mógł wtedy zatęsknić za beztroskim czasem dzieciństwa, kiedy największym problemem był posmarowany dżemem chleb, zamiast nutelli. Jednak dzięki specjalnej ofercie klubów sportowych, w której znajdują się zajęcia jumping fitness, możemy choć na chwilę znów być dziećmi, na nowo poczuć frajdę, a przy okazji popracować nad własną sylwetką.

 

Czym jest jumping fitness?

 

Jumping fitness wkroczył pewnym krokiem do klubów sportowych i cieszy się niegasnącą popularnością. To bardzo intensywne ćwiczenia pozwalające spalić mnóstwo kalorii, które wykonuje się na małej trampolinie w rytm muzyki. Tego typu zajęcia pojawiły się w Polsce stosunkowo niedawno i niemal od razu zaczęły cieszyć się zainteresowaniem trenujących. Nie ma się co dziwić, gdyż jedna z reklam promujących tę formę wysiłku porównuje 10 minut ćwiczeń na trampolinie do 30 minut biegu i wydaje się być kuszącym zamiennikiem joggingu. Fitness na trampolinach jawi się jako cudowne rozwiązanie w dzisiejszych czasach, kiedy nadwaga stanowi poważny problem społeczny.

 

Jak wygląda trening jumping fitness?

 

W czasie zajęć jumping fitness, poszczególne ćwiczenia wykonuje się na jednoosobowej trampolinie. To stabilny przyrząd do ćwiczeń, który może utrzymać obciążenie do 120 kilogramów. Na trampolinie można z powodzeniem przeprowadzić spokojny trening cardio, lub skakać i wybijać się w powietrze w rytmie żywiołowej muzyki, tworząc niepowtarzalne kombinacje ruchów.

 

Zalety i wady treningu na trampolinach

 

Jumping fitness cieszy się ogromną popularnością, głównie dzięki korzyściom jakie za sobą niesie. Wśród najbardziej istotnych wymienić można:

  • bardzo dobre dotlenienie tkanek
  • zwiększenie objętości płuc
  • poprawę stanu i funkcjonowania układu krążenia
  • obniżenie ciśnienia krwi
  • szybkie usuwanie toksyn z organizmu
  • utratę nadprogramowych kilogramów

Wbrew możliwościom utrzymania przez trampolinę ciężaru do 120 kilogramów, ćwiczenia na trampolinie nie są polecane osobom z dużą nadwagą. Wszyscy, którzy mają problemy z krążeniem, cierpią na zwyrodnienia stawów, lub różnego rodzaju schorzenia układu oddechowego, powinny rozważyć inne formy treningu. Takie ćwiczenia nie są zalecane również kobietom świeżo po porodzie – mogą osłabić i tak już nadwyrężone mięśnie dna macicy.

Podobne wpisy
PoradyTrening i fitness

Jak szybko i efektywnie poprawić swoją wydolność?

Już na początku treningu czujesz zmęczenie? Chcesz cieszyć się dużą wytrzymałością i…
zobacz więcej
PoradyTrening i fitness

Joga dla początkujących – podpowiadamy jak zacząć!

Joga to system filozofii indyjskiej polegający na połączeniu treningu ciała i dyscypliny…
zobacz więcej
Trening i fitness

Dlaczego dobry strój sportowy jest ważny?

Rozpoczynając przygodę ze sportem, rzadko zaczyna się od wizyty w sklepie z profesjonalną…
zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.