PoradyTrening i fitness

Ile wody pić podczas biegania?

Każdy sportowiec to indywidualna jednostka, która plan treningowy powinna dostosowywać do możliwości i ograniczeń własnego organizmu. Są jednak uniwersalne zasady, do których powinien stosować się każdy sportowiec, niezależnie od tego czy jego treningi mają charakter profesjonalny czy zupełnie amatorski.

Niezmiernie istotna jest rozgrzewka przed treningiem, rozciąganie mięśni po skończonym bieganiu, a także odpowiednie nawodnienie organizmu.

Ile wody wypić podczas treningu?

To, jaką ilość płynów należy przyjmować podczas trwania konkretnej jednostki treningowej zależy od kilku czynników. Wśród nich można wymienić między innymi intensywność oraz czas trwania biegania, a także panujące warunki atmosferyczne. Przy upalnym słońcu każdy biegacz musi wypić więcej wody, niż jeżeli trenuje w chłodniejszy dzień. Przy wysokich temperaturach zaleca się spożycie płynów większe przynajmniej o pół litra. Generalna zasada jest taka, że im trening jest dłuższy i bardziej intensywny, tym więcej wody trzeba wypić w trakcie jego trwania, tak aby uniknąć odwodnienia organizmu. Prócz wody warto sięgnąć przy dłuższych wybieganiach po napoje izotoniczne.

Jakie są skutki odwodnienia?

Odwodnienie to stan bardzo niebezpieczny dla zdrowia człowieka. W swojej skrajnej postaci może doprowadzić nawet do śmierci. Jednymi z pierwszych objawów tego, że człowiekowi brakuje wody mogą być suchość w ustach czy zawroty głowy. W takiej sytuacji należy natychmiast przerwać bieganie i czym prędzej uzupełnić płyny.

Podobne wpisy
PoradyTrening i fitness

Jak szybko i efektywnie poprawić swoją wydolność?

Już na początku treningu czujesz zmęczenie? Chcesz cieszyć się dużą wytrzymałością i…
zobacz więcej
Akcesoria dla sportowcówPorady

Przegląd pulsometrów - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zaczynasz przygodę ze sportem i chcesz wyposażyć się we wszystko, co ułatwi Ci trening? A może…
zobacz więcej
Porady

Zdrowa kolacja w menu sportowca – obalamy mity!

Ostatni posiłek dnia – koniecznie zdrowy, koniecznie lekki i koniecznie… najpóźniej o 18. Czy…
zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.